PROMOCJE!


<<< powrót

16.06.2009

To nie kompakt. To nie lustrzanka. To jest PEN.

drukuj strone


Powiększ

 

 

Olympus Pen E-P1 -nowa odsłona

Wprowadzenie przez Olympus w 1959 roku legendarnej serii aparatów fotograficznych Pen, było śmiałym i rewolucyjnym osiągnięciem, które na trwałe zapisało się w historii fotografii. Zaprojektowane przez uznanego guru designu - Yoshihisa Maitani’ego, aparaty Pen stanowiły doskonałe połączenie prostoty, wspaniałego stylu i jakości działania. Pół wieku później pasja Olympus do wprowadzania innowacyjnych koncepcji nadal wiedzie prym w świecie fotografii. Wraz z pojawieniem się E-P1 nastała cyfrowa era kolejnej generacji modeli Olympus Pen: lustra nie są już niezbędnym komponentem cyfrowych aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami. Pierwszy, przełomowy model Olympus Mikro Cztery Trzecie imponuje swymi filigranowymi wymiarami, stylistyką w konwencji retro oraz prostotą użytkowania – nie tracąc przy tym nic z zalet cyfrowej lustrzanki. Ten nowy, ultra-kompaktowy sprzęt optyczny może nawet rejestrować filmy w jakości HD z efektami regulacji głębi ostrości i znanymi z fotografii Filtrami Artystycznymi. Oczywiście, model E-P1 dysponuje wszelkimi zaletami, jakie dają technologie obrazowania Olympus np. stabilizacją obrazu, systemem redukcji kurzu, jak również jasnymi wymiennymi obiektywami. Aparat ma być dostępny w sprzedaży w lipcu 2009. 

 

Powiększ


Powiększ

Powiększ

 

Doskonała harmonia technologii i designu

Łącząc nowoczesną technologię z ponadczasową stylistyką klasycznej serii Olympus Pen, w nowym modelu wyeliminowano zespół lustra, co pozwoliło na uzyskanie niezwykle kompaktowych wymiarów aparatu Olympus Pen E-P1. Wykorzystanie konstrukcji, która nie wymaga lustra dało też podstawę dla opracowania całkiem nowego designu. Stylowe metalowe wykończenie oraz opcjonalna lampa błyskowa FL-14 sprawiają, że aparat nabiera wyglądu retro nawiązującego do klasycznych modeli Olympus Pen F. Poprzez swą kompaktową formę i walory użytkowe ów legendarny aparat stał się jednym z najbardziej popularnych modeli w historii fotografii, a jego pojawienie się na rynku stanowiło przełom w podejściu do fotografowania.

 

Powiększ

Powiększ

 

Nie tylko atrakcyjny wygląd ale jakość cyfrowej lustrzanki w kompaktowej formie!

Aby dorównać doskonałej formie aparatu E-P1, wyposażono go w najnowsze innowacyjne technologie Olympus zapewniające jakość obrazu cyfrowej lustrzanki. W korpusie aparatu zintegrowano stabilizację obrazu, a w raz z tym nowym modelem na rynek trafią pierwsze wymienne obiektywy Olympus przygotowane specjalnie dla formatu Mikro Cztery Trzecie: obiektyw M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 typu Pancake (34mm*) oraz M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (28-84mm*). By udostępnić szeroką gamę stylów fotografowania, nowy model jest kompatybilny ze wszystkimi obiektywami Mikro Cztery Trzecie, zaś poprzez adapter z pełną gamą istniejącej optyki Cztery Trzecie. Dostępne są również adaptery dla obiektywów OM, a także adaptery opracowane przez innych producentów. Dla niezrównanej precyzji 12.3 megapikselowy sensor Live MOS oraz nowy, wprowadzony właśnie w modelu Olympus Pen E-P1 procesor obrazu TruePic V zapewniają doskonały zapis cennych wspomnień z zachowaniem pełnej wyrazistości i przejrzystości obrazu fotograficznego czy też filmowego. Nowy zespół procesora zapewnia ultra wysokie prędkości przetwarzania, jak również profesjonalną jakość obrazu, który można rejestrować nawet z niewiarygodną czułością ISO 6400. Procesor pozwala również na stosowanie Filtrów Artystycznych zarówno w odniesieniu do filmów, jak i zdjęć.

 

Powiększ

Powiększ

 

Nowe tryby i nieograniczona ekspresja wyobraźni 

Model E-P1 może poszczycić się bogatą różnorodnością znanych z E-System kreatywnych funkcji, które pozwalają fotografującym na eksplorowanie nowych artystycznych możliwości. Gama sześciu Filtrów Artystycznych - inspirowana rozwiązaniami z semi-profesjonalnej lustrzanki E-30 - nada obrazom powiew świeżości. Na przykład, filtr Pop Art wypełnia zdjęcia intensywnym kolorem podkreślając pełen radości charakter fotografowanego motywu. Spośród innych fantastycznych filtrów dostępne są takie jak Fotografia otworkowa, Zmiękczanie ostrości, Jasny i Lekki kolor, Tonowanie światła oraz Ziarnisty film. By zaś fotografujący nie musiał długo zastawiać się, jaki w danym przypadku efekt byłby najlepszy, można zastosować je bezpośrednio w aparacie po wykonaniu zdjęcia i o d razu sprawdzić rezultat. Inne efekty można stworzyć korzystając z trybu Wielokrotnej ekspozycji, który pozwala nakładać na siebie obrazy RAW w czasie rzeczywistym. Z doskonałych możliwości Wielokrotnej ekspozycji można korzystać zarówno podczas fotografowania, jak i później w udostępnianym przez aparat trybie edycji. Kreatywne podejście do fotografowania wspierają także cztery różne formaty kadru. Co więcej, E-P1 przełamuje dotychczasowe konwencje udostępniając rozległe możliwości w zakresie filmowania.

 

Powiększ

Powiększ

 

Zaawansowane funkcje filmowania nie tylko pozwalają na stosowanie filtrów artystycznych, lecz umożliwiają również uzyskiwanie zmiennej głębi ostrości, kąta wiedzenia, a także działanie autofocusa podczas całego filmowania. Oczywiście, jest to dostępne przy współpracy ze wszystkimi obiektywami. W jednym cyklu można zapisywać nawet 5 minutowe sekwencje filmowe z wysoką rozdzielczością HD (1280x720p) przy 30 klatkach an sekundę. A rezultat? Nigdy nie przeoczysz najważniejszego momentu – począwszy od kulminacyjnego punktu imprezy po rozświetlane błyskami uśmiechy na pokazie mody. Filmy można rejestrować i odtwarzać w formacie AVI , zarówno przy standardowych - 4:3 , jak szerokoekranowych 16:9 proporcjach kadru. Aby uniknąć zgadywania oraz metody prób i błędów dla zachowania właściwej ostrości obrazu, zastosowano elektroniczny moduł stabilizacji obrazu (Digital IS) zapewniający perfekcyjne zdjęcia za każdym razem. Wygodny transfer nagrań oraz ich przeglądanie na nowoczesnych monitorach nie stanowi żadnego problemu, gdyż Olympus Pen E-P1 jest kompatybilny z interfejsem HDMI. Zaś w związku z tym, że wspomnienia wyglądają szczególnie dobrze po oprawieniu ich w ramki i umieszczeniu na ścianie, to podczas nagrywania sekwencji filmowej wystarczy jedno naciśniecie przycisku, by wykonać zdjęcie.

 

Powiększ


 

Możliwość zapisu wysokiej jakości stereofonicznego dźwięku, jaką daje aparat E-P1 sprawia, że rejestrowane filmy będą wyróżniały się wyrazistą ścieżką dźwiękową, co pozwala z powodzeniem filmować wydarzenia muzyczne czy też przygotować ujmujący przekaz audiowizualny. Aparat korzysta z najnowszych technologii audio, jakimi dysponuje Olympus, w tym wysokiej jakości nagrywaniem PCM.

 

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

 

Wygodna obsługa i pełna kontrola

Nowo opracowany interfejs obsługi określany jako Live Control zapewnia wygodne użytkowanie aparatu: interfejs jest intuicyjny i pozwala na natychmiastowy podgląd efektów wybieranych ustawień na 7.6cm/3.0” ekranie HyperCrystal LCD. Poza łatwym ogniskowaniem dla uzyskiwania ostrych i wyrazistych zdjęć, inteligentka opcja i-Auto sprawia, że aparat może automatycznie dostosowywać się do sześciu powszechnie fotografowanych motywów takich jak portret, krajobraz czy nocna sceneria. Co więcej, fotografowana osoba może być pewna, że zawsze wyjdzie na zdjęciu możliwie najkorzystniej, a to za sprawą funkcji e-Portret – praktycznej opcji, która wygładza zmarszczki oraz eliminuje niedoskonałości i skazy cery. Dzięki temu, każdy może teraz wyglądać jak topowa modelka, zwłaszcza gdy pojawia się na ekranie TV podłączonego do aparatu poprzez praktyczny interfejs HDMI. Kompatybilność z kartami SD sprawia, że nie trzeba się specjalnie troszczyć o miejsce dla zapisu danych zdjęciowych i filmowych, karty te stanowią bowiem wygodne medium dla przechowywania danych i ich transferu.

Niezbędne wyposażenie miłośników niebanalnego stylu i wszystkich tych, który oczekują doskonałej jakości bez wagi i gabarytów tradycyjnych cyfrowych lustrzanek – oto przed Państwem Olympus Pen E-P1, który pojawi się w dwóch wersjach: srebrnej lub białej. Nowy model i towarzyszące mu dwa obiektywy Mikro Cztery Trzecie trafią do sklepów w lipcu 2009. 

 

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

 


Aparat fotograficzny Olympus Pen E-P1 – podstawowe cechy:

 


Niewielka i stylowa konstrukcja

 • Niezwykle mały i lekki aparat system Mikro Cztery Trzecie
 • Stylowa konstrukcja z metalowymi elementami wykończenia
 • Dwie wersje kolorystyczne

Jakość obrazu lustrzanki

 • 12.3 megapikselowy sensor Live MOS 
 • Procesor obrazu TruePic V
 • Wbudowana stabilizacja obrazu (IS) o maksymalnej efektywności 4 kroków EV 
 • Adapter dla wszystkich obiektywów ZUIKO DIGITAL oraz OM

Prosta obsługa

 • Opracowany na nowo Graficzny interfejs użytkownika (GUI) dla łatwiejszej obsługi z podglądem obrazu na żywo
 • Automatyczne rozpoznawanie popularnych scen w trybie i-Auto
 • Naturalne odwzorowanie skóry w trybie e-Portrait
 • Dwa pokrętła dla wygodnej obsługi
 • Detekcja twarzy oraz Technologia Kompensacji Cienia 
 • 20 trybów fotografowania (5 trybów ekspozycji, tryb i-Auto, 14 programów tematycznych) 

Kreatywność i filmowanie HD

 • Filmowanie HD z dźwiękiem stereofonicznym, regulacja głębi ostrości oraz filtrami artystycznymi
 • Filtry artystyczne, Różne proporcje kadru
 • Funkcja wielokrotnej ekspozycji
 • Filtry artystyczne można zastosować do wcześniej wykonanych zdjęć RAW zarówno w aparacie, jak i w oprogramowaniu Olympus
 • Wzbogacona kreatywność dzięki specjalnym obiektywom np. obiektyw typu „rybie oko” dostępny jest dostępny jest poprzez adapter optyki Cztery Trzecie

Dodatkowe cechy aparatów Olympus Pen:

 • Interfejs HDMI TV 
 • Nagrywanie dźwięku w linearnym trybie PCM
 • Poziomnica
 • Interfejs Hi-Speed USB 2.0 
 • Wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 3 kadrów na sekundę (maks. 14 zdjęć w trybie RAW)
 • Szeroki zakres czułości ISO 100-6400 
 • Wszechstronne funkcje bracketing dla balansu bieli oraz ekspozycji 
 • Niezawodny system redukcji kurzu z filtrem ultradźwiękowym 
 • Aparat oparty jest na standardzie Mikro Cztery Trzecie
 • Szeroki zakres dynamiczny dla jasnych partii kadru
 • Równoczesny zapis RAW oraz JPEG 
 • Karty pamięci SD (kompatybilność z kartami SDHC)
 • Wysoka prędkość zapisu danych oraz bezstratna kompresja RAW dla szybkiego przetwarzania
 • Duży 7.6cm/3.0” ekran HyperCrystal LCD 
 • Funkcja blokady AE/AF z możliwością indywidualizacji ustawień tego parametru 
 • Automatyczna regulacja gradacji odcieni zapobiegająca wypaleniu szczegółów w jasnych partiach obrazu i braku detali w ciemnych częściach kadru 
 • Możliwość zdalnego wyzwalania migawki poprzez opcjonalny kabel zdalnego sterowania RM-UC1

Aparat Olympus Pen E-P1 dostępny jest w następujących konfiguracjach:

 • Zestaw E-P1 Srebrny/Czarny
  (Srebrny korpus E-P1 oraz czarny obiektyw M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6)
 • Zestaw E-P1 Srebrny / Srebrny
  (Srebrny korpus E-P1 oraz srebrny obiektyw M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6)
 • Zestaw E-P1 Biały / Srebrny 
  (Biały korpus E-P1 oraz srebrny obiektyw M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6)
 • Srebrny zestaw E-P1 Pancake 
  (Srebrny korpus E-P1 oraz srebrny obiektyw M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake i celownik VF-1)
 • Biały zestaw E-P1 Pancake 
  (Biały korpus E-P1 oraz srebrny obiektyw M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake i celownik VF-1)
 • Zestaw E-P1 z podwójnym obiektywem 
  (Srebrny korpus E-P1 oraz srebrne obiektywy M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 i M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 Pancake, plus celownik VF-1)

Nowe akcesoria:

 • Obiektyw M. ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6
 • Obiektyw M. ZUIKO DIGITAL 17mm 1:2.8 typu Pancake
 • Adapter MMF-1 dla wszystkich obiektywów Cztery Trzecie
 • Adapter MF-2 dla wszystkich obiektywów 
 • Lampa błyskowa FL-14
 • VF-1 – zewnętrzny celownik optyczny
 • Skórzany pasek w kolorze białym oraz brązowym
 • Skórzany pokrowiec na korpus w kolorze białym oraz brązowym

* ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego 35mm

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

Powiększ

 
Dodatek

Historia Olympus PEN

Filtry artystyczne
Pozwalają na tworzenie specjalnych efektów artystycznych bezpośrednio w aparacie. W aparacie Olympus E-P1dostępne są następujące Filtry Artystyczne:
Pop Art: Wzbogaca kolorystykę, sprawiając, że jest silniejsza. Barwy stają się bardziej żywe, co pozwala na tworzenie zdjęć o dużym ładunku emocjonalnym wyrażających radość, i poczucie swobody właściwe dla stylu pop. 
Zmiękczanie ostrości: Tworzy zmiękczoną tonację, która nadaje zdjęciu eteryczną atmosferę, klimat jakby nie z tego świata. Uzyskuje się zdjęcia, które wyglądają jakby padało na nie niebiańskie światło, zdjęcia, które nie tracą szczegółów w partiach obrazu przedstawiających włosy, czy płatki kwiatów.
Jasny i lekki kolor: Pierwszy plan jest zamknięty w płaskim, delikatnym świetle – podobnie do sceny z filmu podświetlonej od tyłu lampą – co daje poczucie déjà vu.
Tonowanie światła: Tworzy obraz charakteryzujący się delikatnym odwzorowaniem obrazu, co można porównać do zdjęć wykonywanych przy sztucznym świetle. Zarówno ciemne jak i jasne partie obrazu odwzorowywane są bardzo miękko, co stwarza wykwintną atmosferę.
Ziarnisty film: Efekt ten odtwarza sposób rejestrowania obrazu przez monochromatyczne filmy o wysokiej czułości. Silna obecność i dramatyczna atmosfera sprawiają, że fotografowany obiekt silnie wyróżnia się na zdjęciu.
Fotografia otworkowa: Redukuje jasność w peryferiach kadru, jak gdyby obraz był oglądany przez małą dziurkę. Dochodzi do tego unikalna tonacja kolorystyczna, która dodatkowo sprawia, ze obraz nabiera tajemniczości i może być postrzegany jako scena z innego wymiaru czy przestrzeni.

Wbudowana stabilizacja obrazu
Rodzaj stabilizatora obrazu, który został wbudowany w aparat fotograficzny. Zapewnia on stabilizację obrazu przy wykonywaniu zdjęć niezależnie od obiektywu, jaki jest dołączony do aparatu. Sensor żyroskopowy dokładnie rozpoznaje kierunek drgań. Wykorzystując wbudowany mikrosilniki SWD, efekt drgań jest kompensowany przez przesuwanie sensora obrazu stosownie do danych o ruchu aparatu. 

e-Portret
Retuszuje odwzorowanie fotografowanej postaci już w trakcie wykonywania zdjęcia. Funkcja ta rozpoznaje twarze i automatycznie sprawia, że skóra twarzy oraz sąsiadujących z nią obszarów staje się bardziej gładka, jaśniejsza i ma bardziej młodzieńczy wygląd.

Filmy HD
Standard wideo wysokiej rozdzielczości (HD video) oferuje możliwość filmowania z wysoką jakością przy rozdzielczości 1280x720 pikseli i rejestrowaniu 30 klatek na sekundę.

Tryb i-Auto
Ten tryb “inteligentnej automatyki” wykorzystuje zaawansowaną technologię detekcji, która sprawia, że aparat automatycznie rozpoznaje najczęściej fotografowanych typów scen. Umożliwia to wykonywanie perfekcyjnych zdjęć bez potrzeby odwoływania się do manualnych ustawień.

Standard Mikro Cztery Trzecie
Standard Mikro Cztery Trzecie został opracowany dla zmaksymalizowania potencjału cyfrowego fotografowania. Pozwala on użytkownikom na korzystanie z tej samej wysokiej jakości obrazu, jaka daje znany ze standardu Cztery Trzecie sensor typu 4/3 przy jednoczesnym zachowaniu bardziej kompaktowych rozmiarów korpusu. Nowy standard Mikro Cztery Trzecie umożliwia konstruowanie niezwykle kompaktowych cyfrowych aparatów fotograficznych z wymiennymi obiektywami, systemów nowatorskich w porównaniu z wszystkimi dotychczasowymi rozwiązaniami. Standard obejmuje również większą liczbę styków elektrycznych w mocowaniu obiektywu, co stanowi wsparcie dla nowych funkcji i pozwala na dalszą rozbudowę systemu w przyszłości. Więcej >>>

Wiele formatów kadru
Aparat E-P1 pozwala fotografującym na wybór spośród czterech formatów kadru, dzięki czemu już w aparacie można określić proporcje obrazu stosownie do indywidualnych wymagań i preferencji. Udostępnia to dodatkowe środki ekspresji przy fotografowaniu, a podgląd wybranych proporcji kadru jest widoczny bezpośrednio na ekranie LCD aparatu. Dostępne są kadry o następujących proporcjach boków: 16:9, 3:2, 4:3 oraz 6:6. 

Wielokrotna ekspozycja
Funkcja ta pozwala na nałożenie na siebie w trybie fotografowania dwóch obrazów RAW już, aby w ten sposób utworzyć jedno nowe zdjęcie. W trybie edycji istnieje możliwość połączenia do trzech obrazów RAW.

Pen
Seria Pen została po raz pierwszy wprowadzona w 1959 roku jako aparaty o połówkowym formacie kadru. Poprzez swą iście rewolucyjną konstrukcję i cenę, zaprezentowany aparat sprawił, ze fotografowanie stało się dostępne dla znacznie szerszej rzeszy użytkowników. Ideą, na której oparto design aparatu była prostota i elegancja – chodziło o to, by stworzyć aparat fotograficzny, który zabierałoby się ze sobą i użytkowało równie łatwo jak długopis. Model Pen został opracowany przez legendarnego projektanta Olympus - Yoshihisa Maitani, jednego z najbardziej znanych designerów produktów w historii fotografii. W 1963 roku został wprowadzony model Pen F będący pierwszą na świecie lustrzanką rejestrującą obraz na połowie kadru filmu małoobrazkowego. Do czasu jego wprowadzenia dostępnych już było 16 obiektywów. Aparaty Pen sprzedano w liczbie 17 milionów egzemplarzy, co stawia je wśród najbardziej popularnych i cieszących się powodzeniem aparatów fotograficznych wszechczasów. Dzisiaj, aparaty fotograficzne Pen są poszukiwane wśród kolekcjonerów, a ich cena na wtórnym rynku osiąga znaczne wartości. Historia Olympus PEN >>>

Filtr ultradźwiękowy
Kurz przenikający do cyfrowego aparatu fotograficznego z wymiennymi obiektywami, może bardzo niekorzystnie wpływać na zdjęcia – o ile nie zostanie w porę usunięty. Filtr ultradźwiękowy, to przezroczysty filtr, który został umieszczony pomiędzy migawką aparatu a sensorem. Strząsa on osiadające na nim drobinki poprzez serie ultradźwiękowych drgań generowanych podczas włączania filtra. Olympus był pierwszym producentem, który zastosował rozwiązanie zabezpieczenia przed kurzem

Procesor obrazu TruePic V
Jest to najnowszy procesor obrazu opracowany przez Olympus. Automatycznie wzbogaca on istotne aspekty jakości obrazu, takie jak: Odwzorowanie kolorów (paleta barw, nasycenie oraz jasność), ostrość obrazu (zredukowane zakłócenia obrazu, poprawione odwzorowanie krawędzi), jak również przyczynia się do ogólnego zwiększenia szybkości realizowanych przez aparat operacji. Ponadto procesor wspiera funkcję Filtrów Artystycznych, rejestrowanie filmów z jakością HD, a także fotografowanie z wysokimi czułościami aż do ISO 6400, co łącznie zapewnia użytkownikowi bezprecedensową kreatywność i bogactwo środków wyrazu.

 Materiały do pobrania:

Informacja prasowa [Format: WORD]

Olympus E-P1

System Mikro Cztery Trzecie

Historia Olympus PEN


© Olympus

Terms of Use

Ochrona prywatności

Znak firmowy

Cookies